sobota, 5 listopada 2022

6.11.22

 

6.11.22


2 Mch 7, 1-2. 9-14

Jeden z siedmiu braci męczenników daje świadectwo swojej wiary w zmartwychwstanie: „W chwili, gdy oddawał ostatnie tchnienie, powiedział: Ty, zbrodniarzu, odbierasz nam to obecne życie. Król świata jednak nas, którzy umieramy za Jego prawa, wskrzesi i ożywi do życia wiecznego”. Inny stwierdza: „Lepiej jest nam, którzy giniemy z ludzkich rąk, w Bogu pokładać nadzieję, że znów przez Niego będziemy wskrzeszeni. Dla ciebie bowiem nie ma wskrzeszenia do życia”. Dla męczenników za wiarę jest łaska zmartwychwstania i życia wiecznego. Dla prześladowców jest tylko oczekiwanie na wieczne potępienie. Jezus tak to wyjaśnia: „Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia” (J 5,28-29).


2 Tes 2, 16 – 3, 5

Mówi święty Paweł: „Poza tym, bracia, módlcie się za nas, aby słowo Pańskie rozszerzało się i rozsławiło, podobnie jak jest pośród was, abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych, albowiem nie wszyscy mają wiarę”. Najpierw prosi o owocność swojej ewangelizacji, bo zależy ona od Boga, a później o wybawienie od złych ludzi, którzy go prześladowali, bo nie mieli wiary.


Łk 20, 27-38

Jezus naucza o zmartwychwstaniu: „Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania”. Nie jest to powrót do zwyczajnego życia, ale jest to wyniesienie na poziom życia duchowego aniołów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz