sobota, 26 listopada 2022

Ofiarowanie Jezusa w świątyni

 

Ofiarowanie Jezusa w świątyni


Mówi Ewangelista: „Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego” (Łk 2,22-24). Obrzęd oczyszczenia dotyczy tylko matki dziecka, związany jest z upływem krwi matki w czasie porodu i tego dotyczy ofiara młodych gołębi (por. Kpł 12,6-8). Jezus, jako pierworodny musi być wykupiony. Bóg tłumaczy Mojżeszowi: „Gdy faraon wzbraniał się nas uwolnić, Pan wybił wszystko, co pierworodne w ziemi egipskiej, zarówno pierworodne z ludzi, jak i z bydła, dlatego ofiaruję dla Pana męskie pierwociny łona matki i wykupuję pierworodnego mego syna” (Wj 13,15).

Symeon prowadzony przez Ducha Świętego prorokuje: „Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (Łk 2,29-32). Nazywa Jezusa Zbawieniem i widzi w nim światło na objawienie poganom prawdziwego Boga i zaszczyt dla narodu izraelskiego. Następnie mówi do Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” (Łk 2,34-35). Jezus wielu doprowadzi do nawrócenia, do Królestwa Niebios, ale wielu Go odrzuci i upadnie w bunt wobec Niego. Maryja będzie cierpiała, ale zaowocuje to w ujawnieniu prawdy o ludzkich sercach.

Ewangelista mówi też o Annie, prorokini, która: „Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą” (Łk 2,37). Jest to przykład gorliwości o chwałę Bożą.


Janusz Maria Andrzejewski OP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz